پاورپوینت خواص الکتریکی مواد فصل دوم خواص سرامیک ها

پاورپوینت خواص الکتریکی مواد فصل دوم خواص سرامیک ها

 

پاورپوینت خواص الکتریکی مواد فصل دوم خواص سرامیک ها

 

۳۴اسلاید

 

فهرست:

مقدمه بر فیزیک کلاسیک

نظریه نواری

رسانا، نارسانا و نیمه رسانا نظریه نواری

آلایش نیمه رسانا

 

 

 

مقدمه

فیزیک کلاسیک می تواند به سوالات محدودی در مورد رسانایی مواد مختلف پاسخ دهد.
برای توجیه سایر پدیده ها باید از نظریه نواری کمک بگیریم.
مشاهده‌ پدیده‌های جدید در اوایل قرن بیستم میلادی و عدم توجیه این پدیده‌ها با قوانین فیزیک آن روز، موجب شد تا دانشمندان برخی نظریه‌های مرسوم فیزیک را دوباره بررسی کنند. نتیجه‌ این اتفاقات، ظهور دو نظریه‌ی مهم و بنیادی در فیزیک به نام نظریه‌ی نسبیت و نظریه‌ کوانتوم است.
 یکی از این مشاهدات، پدیده‌ رسانایی الکتریکی در جامدات بود. دانشمندان می‌توانستند بخش‌هایی از این پدیده را با استفاده از نظریه‌های فیزیک کلاسیک توجیه کنند؛ اما آزمایشات جدید، آنها را با وقایعی روبرو کرد که با قوانین قبلی قابل پیش‌بینی و توجیه نبودند.
اتم از دو بخش اصلی به نام هسته و ابر الکترونی پیرامون هسته تشکیل شده است. الکترون­ها اطراف هسته در حال حرکت‌اند و توسط نیروی جاذبه‌ الکتروستاتیکی که بین هسته و الکترون‌ها موجود است، در قید جاذبه‌ی هسته‌ اتم قرار دارند. حال اگر الکترون یا الکترون‌هایی در اتم موجود باشند که بتوانند خود را از قید جاذبه‌ی الکتروستاتیکی هسته رها کنند و آزادانه حرکت کنند، الکترون‌های آزاد نامیده می‌شوند.
مواد جامدی را که دارای الکترون آزاد هستند، رسانا یا هادی الکتریکی می‌گویند. چرا که الکترون‌ها می‌توانند درون آنها جابه‌جا شوند. از سویی دیگر اگر هیچ الکترونی در اتم نتواند خود را از قید جاذبه‌ الکتروستاتیکی هسته‌ اتم رها کند، دیگر عاملی برای انتقال بار الکتریکی وجود ندارد و آن ماده، نارسانا یا عایق الکتریکی نامیده می‌شود.

 

 

 

 

«جهت دانلود فایل، اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 29 = 34