دانلود پاورپوینت پوکی استخوان(Osteoporosis)

دانلود پاورپوینت پوکی استخوان(Osteoporosis)

استخوان

استخوان یکی از بزرگ ترین اعضای بدن است .این بافت زنده قادر به تغییر ساختارخود در نتیجه فشار های موجود است .این بافت در طول زندگی نه ثابت می ماند و، نه بدون تغییربلکه ،کاملا فعال بوده و دائما تغییر می کند حتی در سنین پیری  .این عضو دارای رگهای خونی ،سلولهای زنده و اعصاب است و در صورتی که فعالیتی نداشته باشد یا فشاری بر آن وارد نشود ،مانند فلج اندامها تحلیل می رو د و ضعیف و شکننده می شود.
وظایف اسکلت
استخوان بندی به طور کلی وظایف زیر را در بدن انسان به عهده دارد.
۱-استوار نگاه داشتن بدن و شکل دادن به آن .
۲- محافظت (protection) از اعضای درونی بدن مانند قلب ، ریه وغیره
۳-تامین حرکت بدن (movement)

۴-ذخیره مواد معدنی (Mineral reservoir) کلسیم و فسفر

تولید سلولهای خونی
ماده بنیادی (matrix) این ماده ازدو جزوآلی و معدنی  تشکیل شده است.جزو آلی آن الیاف کلا ژن است که به وسیله  ماده سیمانی(نوع گلیکو پروتئین) به هم متصل می شوند و جزو معدنی آن ، که ۶۵در صد وزن استخوان را شامل می شود ،در بین الیاف قرار دارد و بیشتر به صورت بلور فسفات کلسیم است . نحوه رسوب این املاح در ماده بنیادی به شکل تیغه ای  می باشد و در بین خود حفره هایی به نام کپسول  ( Lacuna) برای سلولهای استخوانی دارند. اگر این تیغه ها به صورت شبکه های نامنظم و منشعب قرار گیرند بافت استخوانی را اسفنجی (Spongy) می گویند. دربین شبکه نا منظم فوق ،حفره های کوچکی وجود دارد که از مغزاستخوان پر شده است .در صورتی که تیغه ها به صورت منظم و متحد المرکز قرار گیرند ،این نوع استخوان را متراکم  (COMPACT) می گویند .
ترکیب استخوان
استخوان

نوعی بافت همبند است که دارای مشخصات ساختمانی زیر می باشد.

در بافتهای استخوانی سه نوع سلول وجود دارد

استئوبلاست (OSTEOBLAST ) ابتدا کلاژن می سازد  سپس مواد معدنی را روی آن رسوب می دهد واین عمل را آنقدر ادامه می دهند تا خود درون کپسول  (Lacuna ) محصورگشته ،استخوان سازی متوقف گردد ،از این پس این سلول را استئوسیت می نامند.
استئوسیت(Osteocyte ) این سلولها درون کپسول قراردارندو توسط زایده های سیتوپلاسمی خود،با سلولهای دیگر ارتباط بر قرار می نمایند  ، این زایده ها در نقل و انتقال  یونها ، مواد غذایی و هورمونها نقش اساسی دارند .
استئوکلاست (OSTEOCLAST) سلولهای استخوان خوار هستندکه کار خود را دو مرحله برداشت مواد معدنی و تجزیه مواد آلی به انجام می رسانند .
پوکی استخوان (استئوپوروز)
بیماری است که  درآن توده استخوان کاهش می یابد در نتیجه شکنندگی آن افزایش یافته و خطر شکستگی زیاد می گردد.این بیماری در مردان ودر زنان دیده می شود ولی در زنان شایعتر است .برای جلوگیری از شکستگی باید توده استخوانی را افزایش داده،از افتادن ها جلوگیری کرد وتوده عضلانی اسکلت را تقویت کرد.
تشخیص پوکی استخوان
رادیو گرافی
بیوبسی از استخوان
استفاده از علائم  آزمایشگاهی ماننداندازه گیری میزان کلسیم ،فسفر و آلکالین فسفاتاز طبیعی
سنجش تراکم معدنی استخوان یا دانسیتومتری(BMD)
میزان توده استخوان به چه عواملی بستگی دارد
توده استخوان در یک فرد مسن بستگی به میزان  جذب استخوان
ومیزان توده استخوانی در دهه سوم زندگی دارد زیرا حداکثر توده استخوانی در هر فرد در این دهه می باشد واین شرایط بستگی به عوامل زیر دارد.
۱- ژنتیکی
۲-تغذیه 
۳- هورمون ها 
۴- فعالیت فیزیکی
۵- روش زندگی
۶- داروها 
۷- بیماریها
کاهش استخوان در بزرگسالان
در حدود سنین۳۵-۴۰ سالگی از دست دادن توده استخوانی بتدریج شروع می شود .وسالانه کمتر از نیم در صد از توده استخوان کم می شود که این مقدار به دلیل افزایش سن یا کاهش فشار وارده بر توده استخوانبدی در نتیجه کاهش فعالیت های بدنی است .در سنین یائسگی در زنان ازدست رفتن توده استخوانی به مدت پنچ تا ده سال تسریع می شود وبعد ازآن مشابه مردان ادامه می یابد.
شامل ۴۸ اسلاید powerpoint

«جهت دانلود فایل، اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 + = 65