دانلود پاورپوینت معماری ژاپن

دانلود پاورپوینت معماری ژاپن

ژاپن کشوری است متشکل از جزایر متعدد که در شرق آسیا واقع شده است . این جزایر آتشفشانی و دارای مناطق کوهستانی بوده و از تپه های صخره ای شکل گرفته اند . چهارپنجم خاک ژاپن را جنگل و مناطق سبز وحشی پوشانده است . این مجمع الجزایر مشتمل بر چهار جزیره اصلی و تقریبا ۳۹۰۰ جزیره کوچکتر است . جزایر ژاپن زلزله خیز و در معرض طوفانهای خطرناک دریایی هستند و موضوع زلزله به خصوص در تکامل معماری این سرزمین تأثیر چشمگیری داشته است . جنگلهای بامبو در ژاپن فراوان است که به همین دلیل چوب نقش عمده ای در ساختمان سازی ژاپن دارد .چوب درختان جنگلی در معماری ژاپن مصالح اصلی را تشکیل می دهد و سنگهای آتشفشانی و غیررسوبی نیز در پی سازی ، و یا کرسی چینی دیوترهای بناهای چوبی به کار می روند  .

جزایرژاپن تحت تاثیر جریانهای هوای سرد زمستانی اسیا و وزش بادهای گرم و مرطوب تابستانی اقیانوس آرام است که این امر در جهت گیری ساختمانها  ، نحوه معماری برای ایجاد کوران در تابستان  و مسدود بودن در زمستان تاثیر بسزایی داشته است . به علت وجود بارندگی های شدید در ژاپن خانه ها حتی المقدور رو به جنوب ودارای سایه بانهای بلند در امتداد سقف هستند که از تابش خورشید تابستانی و بارشهای شدید جلوگیری می کند . دیوارهای بلند اطراف خانه نیز نمای شمالی را از وزش بادهای سرد زمستانی محافظت می کنند . دیوارهای جانبی ساختمانها به صورت متحرک ( پارتیشن ) هستند که در تابستان برداشته میشده و در نتیجه کوران و جریان هوا ایجاد می شود .

نژاد ژاپنی از اختلاط سه نژاد سفید ابتدایی به نام آینو ، زرد یا مغولی و قهوه ای که مربوط به شبه جزیره مالایا و اندونزی می باشند ، بوجود آمده است . تاریخ ژاپن به پنج دوره تقسیم می شود : دوران باستان ، دوره آغاز تاریخ ، قرون وسطی ، دوره قبل از مدرنیزه شدن و دوره جدید .

از دوران پیش از تاریخ در حدود ۷۰۰۰ ق . م ظروف سفالی از نوع یایویی و گنبدهای بسیار عظیم در دوران کوخون یا تومولی به جای مانده است . دوره آغاز تاریخ با پیدایش فرهنگ بودا آغاز شده و به سه دوره آزوکا ، هاکوها ، و تمپیو تقسیم می شود .

شواهد واضحی وجود دارد که نشان می دهد تاثیر فرهنگ و تمدن چین بر ژاپن از حدود قرن هفتم میلادی آغاز شده است . هر چند به طور کلی ژاپن کشوری منزوی بوده و اجازه ورود فرهنگ های خارجی را به داخل کشور نمی داده است . ژاپنی ها آیین های متعددی دارند که عبارتند از : مذهب شینتو ( شین تائو ) ، کنفوسیوسی و بودایی . مذهب بومی ژاپن مذهب شینتو است که ریشه در باورهای باستانی ژاپنی ها به اصالت و پایندگی روح دارد . افسانه مبدا الوهیت خاندان امپراتوری یکی از عقاید اساسی شینتو گردیده و در اوایل سده نوزدهم یک جنبش شینتویی میهن پرستانه رواج یافت و از آن پس شینتوئیسم به مقام یک مذهب رسمی ارتقاء یافت .

ژاپنی ها به اصول کنفوسیوسی بیشتر بدیده قوانین اخلاقی می نگرند تا یک مذهب . این اصول که در آغاز قرن ششم از طریق چین وارد ژاپن شد بر اصول ثابتی نظیر عقل گرایی ، زندگی ساده ، وفاداری به گروه و شجاعت استوار بود که بر اندیشه و رفتار ژاپنی تأثیر عمده ای داشته است .

دین بودایی نیز در اواسط سده ششم میلادی از هندوستان به ژاپن آمد و با حمایت امپراتوری رواج پیدا کرد و عصر نوینی را در آن کشور پدید آورد . دین بودایی ژاپنی وابسته به شاخه ماهایانایی دین بوداست .

خانه های اولیه که در ژاپن ساخته شده اند از دوره یایویی باقی مانده است . این خانه ها به شکل خانه های گودالی و ساختمانهای ساده با بام کاه گلی برروی پایه های خیزرانی ساخته می شدند . معماری ژاپنی در بسیاری از طرح ها و سبک های خود از چینی ها پیروی کرده و پیوند عمیقی با طبیعت دارد . تقریبا تمام مواد ساختمانی ژاپن ریشه در طبیعت دارند . از سدر ، کاج ، سرو و سنوبر برای اسکلت ساختمان و از بلوط و شاه بلوط برای تزیینات داخلی در معماری سنتی استفاده میشده است .

همچنین کاغذ ساخته شده از درخت توت برای کاغذ درهای کشویی مورد استفاده قرار می گرفت . از چوب خیزران برای ساخت دیوارهای خراطی شده که روی آن را ترکیبی از خاک رس ، ماسه و کاه فرا می گرفت ، استفاده می شد . کف پوش تاتامی نیز مهمترین کف پوشی بود که از پوشال برنج کوبیده شده و بوریای بافته شده از نی ساخته میشد

از سنگ در پی و پایه ستونهای چوبی استفاده می کردند ضمن اینکه از گل رس نیز استفاده های فراوانی می شد به عنوان مثال علاوه برکاربرد آن در روکش دیوارها ، برای ساخت یک نوع کاشی جهت سقف نیز مورد استفاده قرار می گرفت .

معماری ژاپنی را می توان در چند بخش معابد ، قصرها ، مقابر ( آرامگاه ) و منازل شخصی تقسیم بندی کرد . ناگفته نماند که با ورود آیین بودا در سال ۵۵۲ میلادی بسیاری از سنتهای کهن ژاپن ، ازهم گسست و اکثر هنرهای ژاپنی با هنر چینی در هم آمیخت که به ویژه در معماری این اتفاق چشمگیرتر است .

 شامل ۲۷ اسلاید powerpoint

«جهت دانلود فایل، اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 41 = 48