پاورپوینت آماده; طراحي شيئ گرا

پاورپوینت آماده; طراحي شيئ گرا

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 

تعداد اسلاید : ۲۷ اسلاید

طراحی شیء گرا طراحی شیئ گرا مدل تحلیلی را که با استفاده از تحلیل شیء گرا بدست آمده به مدل طراحی تبدیل می نماید که مبنایی برای ساخت نرم افزار خواهد بود. هدف اصلی : اجتناب از طراحی مجدد یا به حداقل رساندن آن می باشد. پیمانه سطح سیستم : برخلاف روشهای متدوال طراحی نرم افزار، طراحی شیء گراباعث ایجاد نوعی طراحی می شود که سطوح متفاوتی از پیمانه سازی را فراهم می نماید.مؤلفه های عمده سیستم در قالب زیر سیستم ها سازماندهی می شوندکه پیمانه سطح سیستم نامیده می شود.
داده ها و اعمالی که آن داده ها را دستکاری می کنند،به صورت اشیاء دسته بندی می شوند که شکل پیمانه ای اجزاء تشکیل دهنده سیستم می باشند. ماهیت منحصر به فرد طراحی شیء گرا در توانایی آن برای ایجاد چهار مفهوم مهم طراحی نرم افزار است:
مجرد سازی،پنهان سازی اطلاعات،استقلال تابعی ،خاصیت پیمانه ای نگاهی گذرا در مورد چه چیزی بحث می شود ؟ چه کسی آن را انجام می دهد؟ دلیل اهمیت آن چیست؟ مراحل انجام آن چیست؟ محصول کاری چیست؟ چگونه می توان از صحت انجام آن مطمئن شد ؟ در مورد چه چیزی بحث می شود ؟ طراحی نرم افزار شیء گرا نیازمند این موارد می باشد: معماری چند لایه نرم افزار ،مشخصه سیستم هایی که اعمال مورد نیاز را انجام می دهند و حمایت زیر بنایی را فراهم می نمایند،توصیف ازاشیایی که اجزاء ساختاری سیستم را تشکیل می دهندو توصیفی از مکانیزم های ارتباطی که امکان جریان یافتن داده ها بین لایه ها و زیر سیستم ها را می دهند. چه کسی آن را انجام می دهد؟ طراحی شیء گرا توسط مهندس نرم افزار انجام می گیرد. دلیل اهمیت آن چیست؟ سیستم شیء گرا تعاریف کلاسهایی را رسم می کند که از مدل تحلیل بدست آمده اند.برخی از این تعاریف از ابتدا باید ایجاد شونددر حال که بسیاری از آنها می توانند مجدد استفاده شوند.اگر الگوی مناسبی برای طراحی شناسایی شده باشد.طراحی شیء گرا الگویی را برای طراحی ایجاد می کند که باعث می شود مهندس نرم افزار ،معماری شیءگرارا به گونه ای ثعریف نمایدکه استفاده مجدد را به حداکثر برساند ،و در نتیجه سرعت توسعه و کیفیت محصول ارتقاء یابد. مراحل انجام آن چیست؟ طراحی شیءگرا شامل دو فعالیت عمده است:
طراحی سیستم و طراحی شیء
طراحی سیستم: معماری محصول را ایجاد می کند،یک سری از لایه هایی را تعریف می کند که توابع خاصی از سیستم را انجام می دهند و کلاسهایی را شناسایی می کند که توسط زیر سیستم ها در هر لایه بسته بندی شده اند .علاوه بر آن ،طراحی سیستم،مشخصه ای از سه مؤلفه را در نظر می گیرد : رابط کابر ،توابع مدیریت داده ها و امکانات مدیریت task ها طراحی شیء: بر جزییات داخلی هر یک از کلاسها ،تعریف صفات ،اعمال و جزییات پیغام تأکید دارد. محصول کاری چیست؟ مدل تحلیل شیء گرا شامل معماری نرم افزار،توصیف رابط کاربر ، مؤلفه های مدیریت task ها و توصیف کاملی از هر کلاس قابل استفاده در سیستم می باشد . چگونه می توان از صحت انجام آن مطمئن شد ؟ در هر مرحله ،مؤلفه های مدل طراحی شیء گرا برای وضوح بیشتر ،کامل بودن و تطابق با نیازهای مشتری و با یکدیگر ،مرور می شوند. طراحی سیستم های شیء گرا برای سیستم ها ی شیء گرا یک هرم طراحی تعریف می شود.
با مراجعه به شکل ۱-۲۲ ،چهار لایه طراحی شیء گرا عبارتنداز: ۱-لایه طراحی زیر سیستم :حاوی نمایشی از هر

«جهت دانلود فایل، اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

23 − 17 =