پاور پوینت (اسلاید) ضريب تأثير

پاور پوینت (اسلاید) ضريب تأثير

 با سلام

فایل ضريب تأثير یک پاورپوینت بسیار عالی در ۱۶ اسلاید می باشد این PowerPoint بر اساس استاندارد های اصلی طراحی پاورپوینت آماده و تنظیم شده است؛ این فایل دارای طراحی بسیار عالی و چشم نواز می باشد.
شما با استفاده ازاین پاورپوینت میتوانید یک ارائه بسیارعالی و با شکوهی داشته باشید و همه حاضرین با اشتیاق به مطالب شما گوش خواهند داد.

لطفا نگران مطالب داخل پاورپوینت نباشید، مطالب داخل اسلاید ها بسیار ساده و قابل درک برای شما می باشد، ما عالی بودن این فایل رو تضمین می کنیم.


محتواب برخی از اسلاید ها :

توجه داشته باشید هرگونه بهم ریختگی در متن زیر در اثر کپی کردن از پاورپوینت می باشد و در فایل پاورپوینت اصلی هیچ اشکال و به هم ریختگی وجود ندارد

تعريف ضريب تأثير (Impact Factor)

Impact Factor را به تعابيري چون ضريب يا عامل تأثير و نيز شاخص اثر گذاري ترجمه نموده اند. ضريب تأثير يكي از سه شاخص استاندارد مؤسسه اطلاعات علمي (ISI) مي باشد. ضريب تأثير، ميانگين تعداد ارجاعات به مقالات مورد استناد در مجلات علمي در طول يك دوره زماني نشان مي دهد.

شيوه محاسبه ضريب تاثير

ضريب تأثير فقط درمورد نشريات نمايه‌شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط موسسه ISI محاسبه و منتشر می‌شود.
به‌اين ترتيب فقط مجلات ISI دارای Impact Factor واقعی هستند.
IF يك مجله در يك سال مشخص از تقسيم تعداد ارجاعاتي كه در دوسال قبل از آن به مقالات آن مجله به عمل آمده (تعداد استنادات) بر كل مقالات چاپ شده در مجله مورد نظر و در طي همان دوره دو ساله به دست مي آيد.

مثال:

جهت تعيين ضريب تأثير مجله X در سال ۲۰۰۹ به شيوه زير عمل مي كنيم:

تعداد استنادات به مقالات چاپ شده در مجله X طي سالهاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
IF=
تعداد مقالات منتشر شده مجله X در سالهاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸

همانگونه كه مشاهده مي شود، به عبارتي ضريب تأثير بيان مي كند كه در يك بازه زماني دو ساله به طور متوسط هر مقالۀ چاپ شده در مجله چند بار مورد استناد قرار گرفته است.

Impact Factor مجلات را از کجا بیابیم؟

از لینک های مرتبط زیر می توان ضریب تاثیر مربوط به مجلات حوزه های گوناگون را بدست آورد:

http://www.geocities.com//iipopescu/iipopescu.html

http://alpha2.infim.ro/~ltpd/iipopescu.html

http://www.geocities.com/iipopescu/ranking.xls

قسمتی از جدول نمایانگر ضریب تاثیر مجلات

رشد سالانه ضريب تاثيربين سالهاي ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴

نمودار رشد سالانه ضريب تاثيربين سالهاي ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴

پيش بينی رشد ضريب تاثير

ضريب تاثير و رشته های مختلف

رشته هایی که ضریب تاثیر بالایی دارند:
پزشکی عمومی و داخلی، بیولوژی، شیمی، موضوعات بین‌رشته‌ای، هماتولوژی، میکروبیولوژی، اکولوژی، انکولوژی، فیزیولوژی، روان‌پزشکی، زیست‌شناسی سلولی
رشته هایی که ضریب تاثیر پایین دارند:
تحقیق در عملیات و مدیریت، ریاضیات، انتومولوژی، مکانیک فنی، جانورشناسی، مخابرات، امور بین‌رشته‌ای و مواد، جنگل‌داری، علوم تغذیه، معماری، اتوماسیون و اقتصاد آب.

ضريب تاثير و کيفيت علمی

ضریب تاثیر متاثر از فاکتورهای زیادی است از جمله:
تعداد شمارگان نشریات، قابلیت جستجو داشتن، دسترس پذیری نشریات (Availability)، آشنا بودن نشریه، شیوه انتشار، محدوده استفاده کننده آن نشریه، قیمت نشریه، زبان نشریه، تعداد صفحات، موضوع نشریه، سهم مقالات مروی در آن نشریه؛
کیفیت علمی و ضریب تاثیر(ضریب تاثیر متاثر از فاکتورهای متعددی است):
نوی برگر و کونسول در سال ۲۰۰۰:
معمولا نشریات در رشته پزشکی معمولا در بخش علوم طب ضریب تاثیر بیشتری نسبت به نشریات بالینی می باشند.
نشریات آمریکایی معمولا ضریب تاثیر بالاتری نسبت نشریات اروپایی دارند.
نشریات به زبان انگلیسی ضریب تاثیر بالاتری نسبت سایر نشریات دارند.
نشریات Review نسبت به سایر نشریات غالبا بیشتر مورد استناد قرار می گیرند.
نشریات مهم و شناخته شده علمی در رشته های مختلف نسبت به هم دارای ضریب تاثیر متفاوتی می باشند.
نشریاتی که به صورت مجانی در اینترنت در دسترس قرار دارند معمولا دارای ضریب تاثیر بالایی می باشند.

نشریات با ضریب تاثیر بالا همیشه جذابیت زیادی برای نویسندگان برای انتشار در این نوع نشریات داشته است .
در حوزه نشریات علمی می‌توان ادعا کرد که در ۲۰ سال اخیر این نشریات از ۷۰۰۰۰ عنوان به ۱۰۸۵۹۰ عنوان رسیده اند (Hamilton, D. P. 1990). به همین دلیل نمی‌توان به سادگی تصمیم گرفت که کدام نشریه علمی است و یا حتی روند داوری دارد.
عدم پذیرش تعداد زیادی از مقالات در یک نشریه نشانه کیفیت بالای آن نشریه است، مسلما اشتباه است، چون در علوم انسانی و علومی که تعیین کیفیت آن مورد تردید می‌باشد، معمولا عدم پذیرش هم در این نوع نشریات وجود دارد
در این ‌که همه مقالات داوری شده واقعا دارای کیفیت بالا می‌باشند جای سوال وجود دارد. به خصوص زماني كه تمام رساله دکترای فردی چیزی بیشتر از یک خلاصه کوتاه نباشد. در این مورد می‌توان به رساله دکترای آقای یوجین گارفیلد اشاره نمود . در مورد مقالات مروری می‌توان گفت که هر چه محتوای یک مقاله‌ای مشکل‌تر، جدیدتر و ناشناخته‌تر باشد به همان نسبت مشكلات زيادي وجود داشته باشد و مطالب به خوبی شناخته نشود.
مقاله پر استناد و به دنبال آن نشریه با ضریب تاثیر بالا نشانه کیفیت بالای آن نشریه نیست، بلکه نشان دهنده علاقه اصلی علم می‌باشد که در آن حوزه قرار دارد. همچنین علاقه عمومی و مهمترین بخش مباحث علمی موجود در آن بخش است.

نتيجه گيری

– ضریب تاثیر، متاثر از در دسترس قرار داشتن منابع اطلاعاتی است که به آنها استناد می شود و به شدت تحت تاثیر گرایشات بانکهای اطلاعاتی موسسه ISI است.
رابطه ای مستقیم و نزدیک بین رشد سالانه ضریب تاثیر و اندازۀ این ضریب وجود دارد. به این معنی که هر چه این اندازه از نظر کمیت بیشتر باشد رشد سالانه آن هم بیشتر خواهد بود و هر چه این اندازه کمتر باشد این رشد هم کمتر خواهد بود؛ ولی بررسیهای دقیقتر نشان مي دهد که این رشد در جایی به حد اشباع و به مرز ۰٫۴۲ خواهد رسید.
از لحاظ آماری رابطه ای مستقیم بین قیمت نشریات و ضریب تاثیرگذار وجود ندارد؛ ولی بررسی داده ها نشان می دهد نشریاتی که ضریب تاثیرگذار بالایی دارند تعداد شمارگان آنها نیز بالاست و از این طریق درآمد بیشتری را کسب خواهند کرد و به دنبال آن، درآمد مالی این نشریات از طریق تبلیغ نیز بالا می رود. همچنین می توان گفت که با افزایش شمارگان نشریه به همان اندازه تعداد مراجعه کنندگان نیز اضافه خواهد شد. در نتیجه ضریب تاثیرگذار نیز بالا خواهد رفت.

منابع

نورمحمدی، حمزه علي، ملاحظاتي پيرامون ضريب تأثير در ISI، انجمن كتابداري ايران.

نوروزی، علیرضا (۱۳۸۴). ضریب تأثیرگذاری وب و سنجش آن در برخی وب‌گاه‌های دانشگاهی ایران. مطالعات تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی. ویژه‌نامه کتابداری. دوره ۵، شماره ۲، صص ۱۱۹-۱۰۵.

.aspx54-http://akmazy.blogfa.com/post

http://www.mums.ac.ir/central_library/fa/faq,32 لطفا در خرید این فایل تردید نکنید
روی دکمه پرداخت در زیر کلیک کنید

«جهت دانلود فایل، اینجا را کلیک نمایید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =